*******************DOMU*******************

Prosinec 2007

Strach

29. prosince 2007 v 13:55 | Pauliina:o) |  Moje velice zajímavý kecy
Dneska jdu na diskárnu. Jedem já, sestřenka, kámoška a její kámoška...Já vim, trochu zmatený...

Mistr světa 2007

29. prosince 2007 v 13:24 | Pauliina:o)
Já vim, že je to starý, ale já to sem musim dát:D

Hymna

28. prosince 2007 v 15:09 | Pauliina:o) |  Finsko
Maame
Oi maamme Suomi, synnyinmaa,
soi, sana kultainen!
Ei laaksoa, ei kukkulaa,
ei vettä, rantaa rakkaampaa
Kuin kotimaa tää pohjoinen,
Maa kallis isien.
Sun kukoistukses kuorestaan
kerrankin puhkeaa;
viel lempemme saa nousemaan
sun toivos, riemus loistossaan,
ja kerran laulus, synnyinmaa,
korkeemman kaiun saa.
Naše země
Ó naše země finská, rodná zem,
zní slovo zlaté!
Není údolí, není kopce,
není jezero, břeh dražší
než domov tento sverní,
země drahá otců.
Tvůj rozkvět ze svého nitra
jednou se vyjeví;
jednou naše láska zvedne
tvoje naděje, tvou radost v lesku
a jednou tvá píseň, rodná zem,
nejvyšší ozvěny dosáhne.
Pauliina:o)

Finlandia vodka:o)

27. prosince 2007 v 19:29 | Pauliina:o) |  Finsko
Finlandia vodka
Voda je při výrobě Finlandia vodky základem křišťálové čistoty a nenapodobitelné kvality. Finlandia vodka je jedinou vodkou na světě, která používanou vodu nepředčišťuje. Pro zachování dokonale průzračné čistoty vody vlastní společnost Primalco více než 800 chráněných hektarů krajiny, ze které jsou živeny prameny podzemních vodních zdrojů.
Finlandia vodka je vyráběna výlučně z původního finského, vybraného šestiřadého ječmene, který neobsahuje žádné toxiny ani pesticidy. Používaný druh ječmene umožňuje vyrobit škrob nejvyšší kvality. Dokonce i kvasnice používané pro kvašení destilátu jsou za přísně stanovených podmínek kultivovány ve vlastních laboratořích jakožto rozhodující faktor pro kvalitu výsledného produktu.
Finlandia vodka se vyrábí ve finském městečku Rajamäki. Historie zdejšího lihovaru se píše od roku 1888. Tehdy žilo v této malé vesničce 15 obyvatel. Dnes se v tomto městečku, vzdáleném 45 km od Helsinek vyrábí až 60 milionů litrů alkoholických nápojů ročně. Výrobcem Finlandia vodky je společnost Primalco Ltd. se sídlem v Helsinkách. Při vstupu země do Evropské unie byl Finlandia vodce udělen ochranný status, jaký používají například světoznámé nápoje koňak či šampaňské.
Na začátku nového milenia byla Finlandia vodka představena v nové lahvi, která představuje největší změnu balení v její historii. Nová láhev o něco "jemnější", "vrásky" jsou mělčí, jako by "led" o něco roztál.
Pauliina:o)

Finská sauna

27. prosince 2007 v 19:27 | Pauliina:o) |  Finsko
Sauna je tradičním prostředkem duševní i fyzické očisty a je běžnou součástí finských domů. Je to většinou dřevem obložená místnost (srub) s kamennými kamny, i když dnes se využívá spíše elektrického vytápění. Odpovídající teplota v sauně kolísá mezi 80 až 100°C. Plavání v mrazivé vodě nebo kotouly ve sněhu pak doplňují fantasticky osvěžující prožitek. Po celém Finsku se nachází 1,6 milionů saun, tedy průměrně jedna sauna na tři obyvatele.
Zdroj: finsko.org
Pauliina:o)

Něco o Finsku

27. prosince 2007 v 19:26 | Pauliina:o) |  Finsko
Finsko
Finsko je jednou ze tří zemí sdílejících skandinávský poloostrov. Po celé 20. století patřilo k méně známým skandinávským zemím - Švédsko proslavila ABBA, Norsko fjordy, ale Finsko turistický ruch příliš nepřitahovalo. S nástupem telekomunikací a internetu však najednou získalo Finsko úplně jiný rozměr. Finsko je typickou krajinou klidu a pohody. Snad jen Helsinky a Turku se každým rokem stávají místy s větším turistickým ruchem. Finsko je zemí ticha a pokoje - lidé zde respektují klid a vážnost způsobem, s jakým se nesetkáte nikde jinde na světě.
Finsko - ostrovy, jezera a lesy
Finsko je 7. největší země světa, jedna třetina země leží za polárním kruhem. Když sečteme všechny ostrovy, dojdeme k ohromujícímu číslu 98 050. Finsko je také známé jako země tisíce jezer - odtud pochází také název Suomi. Ve skutečnosti má Finsko jezer 187 888, daleko víc než třeba sousední Švédsko. Lesy pokrývají dvě třetiny území, rostou tu borovice, smrky a břízy. Lesní porosty jsou pečlivě udržovány. Běžnou faunou jsou losi, hnědí medvědi a vlci. Laponci a Samiové chovají velká stáda sobů pro maso. Pro ornitology je Finsko pravým rájem.
Finsko - základní informace
Hlavní město
Měna
Euro
Čas
posun + 1 hodina
Rozloha
388 145 km2
Počet obyvatel
5,5 milionů
Jazyky
Finština, Švédština
Náboženství
evangelická luteránská církev (84%)

Finské kraje

Finsko je rozděleno do 6 krajů, každý z nich má svého hejtmana.
Kraj
Hlavní město
Jižní Finsko
Hämeenlinna
Západní Finsko
Turku
Východní Finsko
Mikkeli
Oulu
Oulu
Laponsko
Rovaniemi
Alandy
Maarianhamina
Zdroj: finsko.org
Pauliina:o)

Historie Finska

27. prosince 2007 v 19:10 | Pauliina:o) |  Finsko
Finsko bylo původně součástí Švédska a Ruska. Roku 1809 však Švédsko svou část země ztratilo ve prospěch Ruska. 6. 12. 1917 vyhlásilo Finsko nezávislost vůči Rusku a stalo se samostatnou republikou.
V průběhu 30. let si získalo pověst malého hrdého národa, který jako jediný platil své dluhy USA. Roku 1939 vypukla Zimní válka, kterou po 100 dnech vyhrála mnohonásobná ruská přesila a Finsko bylo nuceno postoupit Rusku požadovaná území (Karélii). Roku 1941 však za pomocí Německa Karélii získalo zpět. Roku 1944 Finsko podepsalo mírovou smlouvu se sověty a roku 1995 bylo připojeno k Evropské unii.
Zdroj: finsko.org
Pauliina:o)

Finština.., tak trochu

27. prosince 2007 v 19:06 | Pauliina:o) |  Finsko
Mno tak já sama nejsem v tý finštině nějakej přeborník... Teda mám z knihovny půjčenou nějakou knížku ze základníma věcma(tu sem dávat kvůli autorskejm právům raděj nebudu..), pak z nějakejch blogů jsem si stáhla nějaký fráze atak... Jenže problém je v tom, že se k tomu nejsem schopná dokopat...prostě jsem líná a znám jen pár slovíček... Když žačnu, tak mě to baví, pádž ta moje supa výslovnost stojí za to:D, jenže to nevydržim dlouho.. Mno to je jedno...
Já sem dám nějaká odkazy(doufám, že to půjde),na kterejch se dá něco naučit....
Táákže:
- anglickofinský...ten mi na nic neni, pádž já a angličtina?
- tam je to buď francouzsky, anglicky nebo něměcky, prostě jak se to nastaví..V mym
případě teda německy,no..
-tak tady na tom se hledaj jednotlivý slovíčka, jenže ne vždycky to najde to, co chci..
-tak tam je toho dost i o samotnom Finsku...pěkný stránečky, ale většinou anglick,mno
-tam jsou nějaký základní fráze, ale taky plno odkazů na finštinu...slovníky, učebnice, a třeba zajímavosti o finštině..A nejlepčí na tom je, že je to česky:)
-tady se daj koupit různý slovníky a učebnice finštiny...
-tak to jsou nějaky finský jména a třeba jak jsou rozšířená atak..spíš pro zajímavost, mno..
Tak doufám, že to pude....
Pauliina:o)

Proč vlastně jsem zakládala blog?

25. prosince 2007 v 14:19 | Pauliina:o) |  Změny a tak..
Mno, já si ho chtěla založit už dávno, jenže jsem si říkala, že se tomu stejně nebudu věnovat, no.. Ale zkusit to můžu, zrušit ho můžu taky vždycky...Budu sem dávat to, co mě zajímá, tim myslim svý oblíbený kapely, herce a třeba i sportovce, a občas i nějakou tu povídečku, jako že už jich mám pár v šuplíku, ale asi za moc nestojej..Někdy se prostě potřebuju jen tak vypsat, takže budu nejspíš za cvoka..:o) Nejsem ten typ, co by se někomu svěřoval, tak proč nepsat ty stupidnosti sem...?

Blázen do Finska..

24. prosince 2007 v 11:10 | Pauliina:o) |  Moje velice zajímavý kecy
Chápu, že to nejspíš nebude nikoho zajímat, ale já to potřebuju něak zdokumentovat:D
Začalo to víc než před 4 rokama, když jsem byla v 6.třídě, tehdy přišli The Rasmus a jejich In the shadows, v tý době jeli i Evanescence, který se mi taky začli líbit....Trošku jsem si tyto 2 kapely pletla, ale to nekometuju...stane se, no...A poznala jsem taky HIM, ale nějak mě zezačátku nebrali.. Když jsem byla v sedmičce, byl hit Bittersweet od Apocalyptiky, tam Lauri a Ville... Došlo mi, že ti Fini dělaj fakt dobrou music:o) A začla jsem se o to Finsko zajímat, prostě referáty na zemák a tak... Jo a od tý doby mám svůj první plakát Lauriho:o) Na začátku osmičky vydali TR album, singl NoFear..a v tý době i HIM..To bylo bezva..A na začátku roku byly zimní OH, já vždycky sledovala hokej, ale tedko jsem si všimla, jak maj Fini na dresech napsáno to krásné "SUOMI" (ted už tam maj Finland) a pak ta jejich jména: Saku Koivu, Jarkko Ruutu,...a tak se mi žačla líbit finština... Ten samej rok byl festival Love Planet..Mělo to bejt kousek od toho zapadákova, odkaď jsem....Měli tam bejt TR i HIM..Já tam chtěla, byla jsem naivní, stejně bych tam nemohla.., ale oni to dali do Práglu..:o( Já jsem si dřív myslela, že jsem jen já takovej debil do Finska, ne..a ono je nás tolik:)Jo a ten rok o sobě dali vědět Lordi, jak vyhráli Eurovizi, ti mě ale mo neberou.., ale jen mě utvrdili v tom, že ve Finsku je fakt dobrá hudební scéna.. Jak jsem byla v devítce, začala jsem poslouchat i Nightwish, Lovex a Uniklubi... taky jsem poznala Sunrise Avenue, tak jsem si o nich myslla, že dělaj Finsku jen ostudu, ale ne e, oni jsou taky docela dobří... Co se devítky týká, žačla jsem sledovat formule1, a to jen kvůli tomu, že první VC vyhrál Fin...., pak mě to ale fakt začalo bavit a teď se těším na další sezonu..Kimi je fakticky dobrej...Co teď? V současnosti se nemůžu dočkat novýho alba TR a sleduju vztah nevztah Lauriho s Paulou Vesalou..( já se v nich nevyznám, nevim, co mu Paula kdy provedla, ale mně osobně nevadí, PMMP, jsou taky docela fajn, hlavně, že je Lauri šťˇastnej). Taky bych se mohla těšit na konzert HIM a Nightwish..to je ale zbytečný, pádž stejne nikam nepojedu..Rodiče mě maj za malou holku, kterou by tam ušlapali...No nic, třeba někdy jindy...Můj sen je navštívit Finsko, tak třeba někdy, mno...Jéé, ale to bych se měla víc věnovat tomu mýmu"studiu" finštiny...:) Ale co mě štve je to, že v mým oklí neni nikdo, kdo by byl taky takej blázen do Finska..Jako jo, znaj něaký kapely..ale nic víc... Jo a tatík má rád v hokeji Finy(teda až po nás):)
Mno tak jsem se vypsala..Jinak neřešte můj slovníček a chyby:o)